Respuesta :
Answer: $1.24, $2.22
Step-by-step explanation:
Suppose one yoyo and 1 toy car costs x and y respectively.
According to question
5 yoyos and 2 toy cars costs $10.64
[tex]\Rightarrow 5x+2y=10.64\quad \ldots(i)[/tex]
4 yoyos and 4 toy car costs $13.84
[tex]\Rightarrow 4x+4y=13.84\quad \ldots(ii)[/tex]
Solve (i) and (ii)
[tex]x=1.24,y=2.22[/tex]
Thus, 1 toy car costs $2.22