Winnie the Pooh goes to the honey store to buy a case of honey for the winter. The case of 24 jars of honey cost $27.60. What is the cost of each jar?
A) $0.87
B) $1.00
C) $1.15
D) $62.40
I just need a simple explanation on how to do the problem.