Respuesta :

Answer: Yo-yo

Concept:

In order to find the Cost Per Toy, we need to do the operation Cost / Toy.

Solve:

Slinky = Cost / Toy = 9 / 5 = $1.8 per toy

Wind-up robot = Cost / Toy = 16 / 8 = $2 per toy

Yo-yo = Cost / Toy = 15 / 6 = $2.5 per toy

Emoji beach ball = Cost / Toy = 3 / 2 = $1.5 per toy

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions