rutht13
contestada

If a store sells pencils at 12 for $1.09, how many pencils can you buy for $3.50?
THIS IS A PROPORTIONS QUESTION
12 pencils = $1.09
x pencils = $3.50
So 1.09 times what is equal to 3.50
HOPE IT MAKES SENCE!!

Respuesta :

sweg69
Answer:3

Explanation:
Divide 3.50 by 1.09 since 3.50 is your total and 1.09 is the pack amount