Ecker, Inc. produces milk at a total cost of $66,000. The production generates 60,000 gallons of milk which can be sold for $1 per gallon to a pasteurization company, or the milk can be processed further into ice cream and then sold for $3 per gallon. It costs $75,000 more to turn the annual milk supply into ice cream.
Required:
If Ecker processes the milk into ice cream, how much is the incremental profit or loss? Should Ecker process the milk into ice cream or sell it as is?