12.
The school band sold granola bars to raise money for their annual trip to the regional competition.
They paid $1 each for peanut butter granola bars and caramel granola bars. The band sold the peanut
butter granola bars for $3.00 and the caramel granola bars for $2.50
a) How much profit was made per unit of each type of granola bar?
b) Write an equation that represents the total profit. What does each variable represent?
c) The band sold twice as many caramel granola bars as they did peanut butter and made a
profit of $650. How many granola bars of each type did the band sell?