Respuesta :
Answer:
The six pack of water is the best deal.
Step-by-step explanation:
Divide the number of water bottles per pack by the cost of the pack.
$1.58 per bottle for the six pack.
$2 per bottle for the nine pack.
$1.72 per bottle for the 12 pack.
Answer: The nine pack costs the least.
Explanation:
To figure out cost per bottle, take the price divided by the amount of bottles
$3.79/6 = $0.63 per bottle
$4.50/9 = $0.50
$6.98/12 = $0.58
The nine pack costs the least per bottle at $0.50 per bottle.
Explanation:
To figure out cost per bottle, take the price divided by the amount of bottles
$3.79/6 = $0.63 per bottle
$4.50/9 = $0.50
$6.98/12 = $0.58
The nine pack costs the least per bottle at $0.50 per bottle.