Respuesta :

Answer:

The six pack of water is the best deal.

Step-by-step explanation:

Divide the number of water bottles per pack by the cost of the pack.

$1.58 per bottle for the six pack.

$2 per bottle for the nine pack.

$1.72 per bottle for the 12 pack.

Answer: The nine pack costs the least.
Explanation:
To figure out cost per bottle, take the price divided by the amount of bottles

$3.79/6 = $0.63 per bottle

$4.50/9 = $0.50

$6.98/12 = $0.58

The nine pack costs the least per bottle at $0.50 per bottle.