47zb47h9f5 47zb47h9f5 10-10-2021 Mathematics contestada while at the beach, daniel buys lunch for his family from a food stand. he purchases one hot dog for $2.50 and 3 hamburgers. if he spent $13 total, write and solve and equation to find h, the amount each hamburger cost