Step-by-step explanation:
given,
JIMMY bought,
no. of daylillies = 4
no. of shrubs = 9
total cost of all material he bought = $80
TED bought,
no. of daylillies = 12
no. of shrubs = 4
total cost of all material he bought = $148
let daylillies be x and shrubs be y
the equation is,
4x + 9y = $80 -----------(1)
12x + 4y = $148 -----------(2)
now, multiply (1) by 3 we got,
12x + 27y = $240 -----------(3)
now, subtract (2) from (3) we got,
23y = 92
→ y = 92/23 = 4
→ y = 4
therefore cost of shrubs are $4.
so, cost of daylillies,
→ 12x + 4(4) = 148
→ 12x = 148 - 16 = 132
→ x = 132/12 = 11
→ x = 11
Hence, cost of daylillies are $11 and shrubs are $4.
hope this answer helps you dear......take care and may u have a great day ahead!