Answer:
$7.08
Step-by-step explanation:
59 cents = 1 sq ft
? = 12 sq ft
To get from the 1 to the 12 we multiply by 12, so we must do the same to the 59 cents.
0.59 * 12 = 7.08
Therefore, the cost of 12 sq ft is $7.08.
Please mark brainliest if possible and have a nice day.