Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

3) Mr. Bee

Homework papers : Exit tickets = 20 : 8

                                                    = 5 : 2

Mr. Carter

Homework papers : Exit tickets = 50 : 32

                                                     = 25 : 16

No, they are not equivalent ratios.

4) Cost of six pack of drinks =  $ 2.99

Unit rate = 2.99 ÷ 6

              = $ 0.50

No, her sister was wrong and the unit rate is $ 0.50

5) Cost of 3 lb = $ 1.89

Unit rate = 1.89 ÷ 3 = $ 0.63

Cost of  5 lb = $ 2.49

Cost of 1 lb = 2.49 ÷ 5  = $0.50

0.63 > 0.50

Best buy : 5 lb apples for $2.49

6) 6 bagels for $ 4.20

Unit rate = 4.20 ÷ 6  =$ 0.70

12 bagels  = $ 7.80

Unit rate = 7.80 ÷ 12 = $0.65

0.70 > 0.65

Best buy: 12 bagels for $ 7.80