Respuesta :

Answer:

no. it costs $10.5

Step-by-step explanation: first you multiply 1.5 ( how much it costs) by 7 ( how much hes gonna get) and that equals 10.5. as you can see, thats 5 cents more than 10 dollars

Answer:

No, he does not have enough. Here's why.

Step-by-step explanation:

Pablo has 10 dollars, and each pack of gum costs $1.50. He wants 7 packs, so we do $1.50 times 7(for 7 packs.)

$1.50 times 7 is $10.50, which leaves Pablo 50 cents short.

He does not have enough money.

I hope this helps you! Have a great day.