Gracie has six dollars to buy a gallon of milk and some apples. The gallon of milk cost $3.59 and the apples cost $.60 each. Which any inequality could she use to find out how many apples she can buy?

Respuesta :

Answer: 4

Step-by-step explanation:

Let the number of gallon milk cartons be M and the number of apples be N.  The total cost would be 3.59M + 0.60N <= 6.00.  If M = 1, then

3.59 + 0.60N <= 6.00

0.60N <= 2.41

N  <= 4  [2.40, with 0.01 left over]