Respuesta :

Answer:

Yes, the price is proportionate. Every rose cost 3 dollars.

Step-by-step explanation:

1 rose * 3 dollars = 3

3 rose * 3 dollars = 9

6 rose * 3 dollars = 18

9 rose * 3 dollars = 27

12 rose * 3 dollars = 36

15 rose * 3 dollars = 45

Equation

R*3=P

OR

Number of roses* 3 dollars per rose = Prices (Dollars)