A store owner sold 4 paint brushes for $12.00 and 8 pens for $3 20. What is the difference between the unit price of a paint brush and the unit price of a pen? 50 POINTS FOR THIS
$12/4=3 so each paint brush costs $3. $3.20/8=.40 so each pen costs $0.40. The difference between the unit price of a paint brush and unit price of pen gives you the equation 3-.40= $2.6