Problem situation:
Janelle is at the movie theater and has $20 to spend.
She spends $8 on a ticket and wants to buy some snacks. Each snack costs $4.99.
How many snacks, x, can Janelle buy?

Inequality that represents this situation:
20≥8+4.99x

Drag each number to show if it is a solution to both the inequality and the problem situation, to the inequality only, or if it is not a solution.

Problem situation Janelle is at the movie theater and has 20 to spend She spends 8 on a ticket and wants to buy some snacks Each snack costs 499 How many snacks class=