A family on a trip budgets $1,338 for meals and gasoline. If the price of a meal for the family is $90 and if gasoline costs $2.80 per gallon, then how many gallons of gasoline can the family buy if they buy 13 meals

Respuesta :

fichoh

’creating a system linear equation, the number of possible gallons of gasoline that can be purchased is 60 gallons

Given the Parameters :

  • Total budget = 1338
  • Meal cost = $90
  • Gasoline cost = $2.80 per gallon
  • Number of meals = 13
  • Number of gallons of gasoline = g

Hence, we have :

  • 90(13) + 2.80g = 1338

1170 + 2.80g = 1338

2.80g = 1338 - 1170

2.80g = 168

g = 168/2.80

g = 60

Therefore, only 60 gallons of gasoline can be purchased.

Learn more : https://brainly.com/question/18796573