Respuesta :

First you want to know the price for each ounce. So for the 10 ounce box: 2.12 / 10= $0.212 per ounce. Now for the 14 ounce box : 2.74/ 14 = $0.19 per ounce. So the 14 ounce box is cheaper for $2.74 as 0.19<0.21