Respuesta :

Answer:

Ms. Brown needs 0.18 more cents to afford the pounds of granola and cranberry mix.

Step-by-step explanation:

Ms. Brown = $10 limit

Purchases 1.75 lbs of granola and 2.9 lbs of cranberry mix

Cranberry per lb = $3.25

Granola per lb = $2.19

1.75 x 2.19 = 3.8325 (Cost of granola)

2.9 x 2.19 = 6.351 (Cost of cranberry)

3.8325 + 6.351 = 10.1835 (Total cost of both cranberry and granola)

10.1835 rounded to nearest cent = 10.18

10 < 10.18

Ms. Brown doesn't have enough money to buy the pounds of granola and cranberry mix.