Kate bought 5 pounds of hamburger and 2 pounds of hotdogs and paid $28.50. Eric bought half the amount of hamburger and a fourth of the amount of hotdogs that Kate did and paid $12.50. Find the cost per pound of hamburgers and hotdogs.

This is a system of equations