1. John is going to join a gym. He must pay a one-time membership fee of $75 and a monthly fee of $30. Let m = the number of months John has his membership. Write an expression to represent this situation How much will John pay for 6 months of membership?

2. Madison is having a party. She went to the store and bought a cake for $18.50 and 20 balloons. Her total bill was $63.50. How much did each balloon cost if they all cost the same? Write and solve an equation. Please look over these again. Webmail your answers to get your points back.

Respuesta :

John's membership in the gym and Madison's party are illustrations of linear equations.

1. John's equation

The given parameters are:

[tex]\mathbf{Base = 75}[/tex]

[tex]\mathbf{Monthly = 30}[/tex]

The monthly expression is:

[tex]\mathbf{f(m) = Base + Monthly \times m}[/tex]

So, we have:

[tex]\mathbf{f(m) = 75+ 30 \times m}[/tex]

[tex]\mathbf{f(m) = 75+ 30m}[/tex]

For 6 months, we have:

[tex]\mathbf{f(6) = 75+ 30 \times 6}[/tex]

[tex]\mathbf{f(6) = 255}[/tex]

Hence, the expression that represents the situation is [tex]\mathbf{f(m) = 75+ 30m}[/tex], and the amount for 6 months of membership is $255

2. Madison's party

The given parameters are:

[tex]\mathbf{Cake = 18.50}[/tex]

[tex]\mathbf{Balloon = 20}[/tex]

[tex]\mathbf{Total = 63.50}[/tex]

Let n represent the cost of each balloon.

So, the equation is:

[tex]\mathbf{Cake + Balloon \times n = Total}[/tex]

This gives:

[tex]\mathbf{18.50 + 20 \times n = 63.50}[/tex]

Subtract 18.50 from both sides

[tex]\mathbf{ 20 \times n = 45}[/tex]

Divide both sides by 20

[tex]\mathbf{ n = 2.25}[/tex]

Hence, the expression that represents the situation is [tex]\mathbf{18.50 + 20 \times n = 63.50}[/tex], and the cost of each balloon is $2.25

Read more about linear equations at:

https://brainly.com/question/11897796