1. The ratio of the length to the width of a rectangle is 7 to 2. If the perimeter of the rectangle is 54 inches, what are the measures of the length and width of the rectangle?
2. A grocer purchased a 100-pound mixture of the nuts for $515. The mixture contains 70 pounds of peanuts that cost $3.50 per pound. The remaining nuts in the mixture are almonds. What is the cost per pound of the almonds in the mixture?