Can anybody help me with this question and show me how to do it step by step, ASAP?! Btw, this question is for solving systems by elimination. I really need to sleep, and I just want to get a good grade on this.

Carl bought 19 apples of 2 different varieties to make a pie. The total cost of the apples was $5.10. Granny Smith apples cost $0.25 each and Gala apples cost $0.30 each. How many of each type of apple did Carl buy?

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

Split 19 into 2, since Carl bought two types of apples.

19/2 = 9.5

0.25 x 9 = 2.25

0.3 x 9 = 2.7

2.25 + 2.7 = 4.95

5.10 - 4.95 = 0.15

0.3 x 8 = 2.4

2.25 + 2.4 = 4.65

5.1 - 4.65 = 0.45

Answer:

So let x represent Gala Apples, and let y Represent Granny Smiths

x + y = 19  

0.30x + 0.25y = 5.10  

y=19-x

0.30x+0.25(19-x)=5.10

0.30x+4.75-0.25x=5.10

0.30x-0.25x=5.10-4.75

0.05x/0.05=0.35/0.05

x=7

x+y = 19

(7) + y =19

y=19-7

y=12

Therefore baker bought 7 gala apples and 12 granny smiths!