Respuesta :

Answer:

i think the cost of each bag is $2.61

Step-by-step explanation:

suppose the cost of each bag is $x

7.83 = 3x

7.83/3 = x

2.61 = x

so the cost of each bag is $2.61

2.61$ if you take 7.83 and divide it by 3 then you will have your answer.