The one-time entry fee is $6 and the price per pound is $4.
In order to determine the one time entry fee and the cost to pick an apple per pound, two equations would be formed from the question:
x + 5y = 46 equation 1
x + 7y = 58 equation 2
Where:
x = one-time entry fee
y = price per pound
In order to determine the value of y, subtract equation 1 from 2
2y = 12
y = 12 / 2 = 6
In order to determine the value of x, substitute for y in equation 1:
x + 5(6) = 46
x + 30 = 46
x = 40 - 36
x = 4
For more information, please check: https://brainly.com/question/25802822