Respuesta :
Since you go to school for 5 days a week, the answer is going to be 550.25 for 15.5 weeks.
Hope that helped?
Answer:
15.5 weeks of school lunch would cost $550.25
Step-by-step explanation:
The unit rate is already given here, so all you need to do here is multiply the cost per week by the number of weeks. You can even think of it as canceling out the weeks:
[tex]\frac{cost}{week}\times week=cost[/tex]
[tex]35.50\times15.5=550.25[/tex]
15.5 weeks of school lunch would cost $550.25
You could also write this as a linear equation with a slope of 35.5 and a y-intercept of 0:
[tex]y=35.50x[/tex]