Miguel buys eggs and apples at the store.
• He pays a total of $56.97.
• He pays a total of $6.17 for the eggs.
• He buys 8 bags of apples that each cost the same amount.
.
Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bag
of apples costs.

Miguel buys eggs and apples at the store He pays a total of 5697 He pays a total of 617 for the eggs He buys 8 bags of apples that each cost the same amount Wri class=

Respuesta :

The cost of each bag of apple is $6.35

  • Let the cost of a bag of apple be x

If Miguel buys eggs and apples at the store.

• He pays a total of $56.97.

• He pays a total of $6.17 for the eggs.

• He buys 8 bags of apples that each cost the same amount

The correct equation that represents the statement will be given as:

  • 6.17 + 8x = 56.97

Make x the subject of the formula

8x = 56.97 - 6.17

8x = 50.8

x = 50.8/8

x = 6.35

Hence the cost of each bag of apple is $6.35

Learn more on equations here: https://brainly.com/question/2972832