Respuesta :
Answer:
one plain cookie costs $0.50
Step-by-step explanation:
so 25 x 6 is the extra cost
150 cents is the extra cost
subtract that from 9.50
you are left with $8
now we know that 16 plan cookies cost $8
so one plain cookie costs $0.50
Answer:
.50c
Step-by-step explanation:
1) You take the cost of the extra cookies and subtract from the total so 6 * .25 = 1.50 then 9.50 - 1.50 = 8.00
2) you take the 8.00 then divide it by the total number of cookies which is 8.00 ÷ 16 = 0.50