Respuesta :

Answer:

47.44

Step-by-step explanation:

Divide 35.58/3=11.86

Then multiply by 4

11.86x4=47.44

1. ) if 3 pounds cost $35.58, we would divide that by 3 to get the cost of one pound. So, 35.53/3= 11.84.

2.) knowing that one pound costs $11.84, we multiply the cost of one pound by four. so, $11.84 x 4= $47.36

Answer: $47.36 for 4 pounds.