Respuesta :

Answer:

A pack of dog food has better value.

Step-by-step explanation:

First,

5kg = 5000g

Second,

5kg = $20

500g = $2.50

Which means,

pack of dog food: 5000g = $20

smaller pack: 500g = $2.50

When both are simplified,

pack of dog food: $000.4 per gram

smaller pack: $000.5 per gram

Therefore, a pack of dog food has better value.

Hope this helps :)

If it is correct please give me brainliest!!

The division is one of the four fundamental arithmetic operations. The better value will be a 5kg pack.

What is Division?

The division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.

The cost of 5kg pack is $20, therefore, the amount that the user will pay for a gram will be,

Price per gram = $20/5000gm = $0.004

The cost of a 500gm pack is $2.5, therefore, the amount that the user will pay for a gram will be,

Price per gram = $2.50/500gm = $0.005

Since the cost of a gram is less for a 5kg pack.

Hence, The better value will be a 5kg pack.

Learn more about Division:

https://brainly.com/question/369266

#SPJ12