Respuesta :
Answer:
A pack of dog food has better value.
Step-by-step explanation:
First,
5kg = 5000g
Second,
5kg = $20
500g = $2.50
Which means,
pack of dog food: 5000g = $20
smaller pack: 500g = $2.50
When both are simplified,
pack of dog food: $000.4 per gram
smaller pack: $000.5 per gram
Therefore, a pack of dog food has better value.
Hope this helps :)
If it is correct please give me brainliest!!
The division is one of the four fundamental arithmetic operations. The better value will be a 5kg pack.
What is Division?
The division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.
The cost of 5kg pack is $20, therefore, the amount that the user will pay for a gram will be,
Price per gram = $20/5000gm = $0.004
The cost of a 500gm pack is $2.5, therefore, the amount that the user will pay for a gram will be,
Price per gram = $2.50/500gm = $0.005
Since the cost of a gram is less for a 5kg pack.
Hence, The better value will be a 5kg pack.
Learn more about Division:
https://brainly.com/question/369266
#SPJ12