Answer:
$3.06
Step-by-step explanation:
Based on the question that was given, we can see that for every *one* pound, the cost of the bananas is $0.68.
Since we are looking for how much 4 1/2 pounds is worth, we can convert this to 4.5 and simply multiply $0.68 by 4.5, giving us a grand total of $3.06
Answer:
4 1/2 pounds of bananas will cost $3.06.
Step-by-step explanation:
4 1/2=9/2
0.68*9/2
0.68*4.5
3.06