DUE AT 8PM!!! HELP ASAP!!!
Determine whether option A or option B is the better deal.
Option A: $8.99 for 56 oz. of dish soap
Option B: $2.99 for 21.6 oz. of dish soap
(More Questions Are Posted Answer Those To Increase Chances of Getting Brainliest)

Respuesta :

Answer:

Option B cost less per ounce

  1. Step-by-step explanation:

A - 3.30/16 = .21

B - 8.64/48 = .18

Option b. It costs less per ounce