contestada

Anna buys 12 pens and 20 pencils for a total of $16. One pen costs $0.40 more than one pencil. What would 1 pen and 1 pencil cost?

Respuesta :

Answer:

Cost of pencil is $0.35 and cost of pen is 0.75

Step-by-step explanation:

The cost of one pencil and one pen is required.

The cost of a pencil is $0.35 and a pen is $0.75.

The number of pens is 12.

The number of pencils is 20.

Let the cost of one pencil be  

A pen costs $0.40 dollar more than pen.

So, cost of a pen is  

Total cost of all the pens and pencils is $16.

Cost of pencil is $0.35 and cost of pen is 0.75

U 2 can help me by marking as brainliest.......