Respuesta :

You would pay $5.60

Explanation: You’re looking for the price of just ONE gallon. Since you bought 5 gallons for $28, then you would have to divide $28 by 5 and that’ll give you $5.60

5.60$

Step-by-step explanation:

28÷5=5.60 because it says how much would you pay if its 5 gallons for 28$