Based on the number of bikes produced and the costs incurred, the cost per bike would be $85 per bike.
First find the total cost of producing all the bikes.
= Direct materials + Direct labor + Factory overhead
= 6,000 + 2,000 + 9,000
= $17,000
= Total cost of production / Number of bikes
= 17,000 / 200
= 85 bikes
In conclusion, it was $85 per bike.
Find out more on cost per unit at https://brainly.com/question/23700866.