Respuesta :

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

if one ound = 16 ounces then you would do 1.25x16 witch equals $20

If oranges were 1.25$ per pound. then the cost to buy x pounds of oranges would be 1.25x $.

What is the unitary method?

The unitary method is a method for solving a problem by the first value of a single unit and then finding the value by multiplying the single value.

If oranges were 1.25$ per pound. We need to find the cost to buy x pounds of oranges.

The cost of oranges per pound = 1.25$

The cost of oranges x pound = 1.25$ × x

                                                 = 1.25x $

Thus, The cost to buy x pounds of oranges would be 1.25x $.

Learn more about the unitary method;

https://brainly.com/question/23423168