Respuesta :

Answer: 19 cents

Step-by-step explanation:

Let's say that the cost of a lemon be L and the cost of an orange is O

We get the equation

4L + 3O = 5.45

7L + 4O = 9.30

The first equation can be made into the equation

28L + 21O = 38.15

And the second be made into

28L + 16O = 37.20

The second equation - The first question

5O = 0.95

O = 0.19