Answer:
$91 per ounce
Step-by-step explanation:
If 3 ounces cost $273, we can divide both sides by 3 to find the unit rate. To make this clearer, we use the variable [tex]x[/tex] for ounces. Then, we have the equation
[tex]3x=273[/tex].
Dividing both sides by 3, we have
[tex]x=91[/tex].
The cost of one ounce is $91.