contestada

Zendaya buys a two-pint bottle of juice for $4.48. What is the unit rate of the cost of
the juice per fluid Ounce?
1 gallon = 4 quarts
1 quart = 2 pints
1 pint = 2 cups
1 cup = 8 fluid ounces
Before you try that problem, answer the question below.
How many fluid Ounces of juice did Zendaya buy?


HELP ASAP !!!!!!!!

Zendaya buys a twopint bottle of juice for 448 What is the unit rate of the cost of the juice per fluid Ounce 1 gallon 4 quarts 1 quart 2 pints 1 pint 2 cups 1 class=