Respuesta :

Solution:

Note that:

  • 1 yard = 3 foot
  • 6 yards = $2.88

First, let's convert the yards into feet.

  • 6 yards = 6 x 3 feet = $2.88
  • => 18 feet = $2.88

Now, divide 18 both sides to find the cost of 1 foot.

  • => 18 feet/18 = $2.88/18
  • => 1 foot = $0.16

The price of the twine per foot is $0.16.

What is the cost of the twine per foot?

The first step is to convert yards to foot: 1 yard = 3 foot

In order to convert yards to foot, multiply 6 by 3: 6 x 3 = 18 foot

The price per foot can be determined by dividing $2.88 by 18 foot

$2.88 / 18 = $0.16

To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/194007

Otras preguntas