A store offers discounts on lunch-size chip bags when buying larger quantities. The graph below represents the total cos
in dollars, for the number of bags purchased.
ERRE
Prices
Nuncatch Who Base
What is the difference in the price per bag for 150 bags versus 50 bags?
$0.18 per bag
$0.17 per bag
$0.15 per bag
$0.05 per bag

Respuesta :

The difference in the price per bag for 150 bags versus 50 bags is $0.05 per bag

What is an equation?

An equation is an expression that shows the relationship between two or more variables and numbers.

From the diagram:

Price for 150 bag = $38

Cost per bag = $40 / 150 = $0.25

Also:

Price for 50 bag = $15

Cost per bag = $15 / 50 = $0.30

Difference in price = $0.30 - $0.25 = $0.05

The difference in the price per bag for 150 bags versus 50 bags is $0.05 per bag

Find out more on equation at: https://brainly.com/question/2972832

Ver imagen raphealnwobi

Answer:

C. $0.15 per bag

Step-by-step explanation:

edg