Respuesta :
Answer: $4 per cupcake
============================================================
Explanation:
The "per cupcake" means "for each cupcake" or "for 1 cupcake".
To get that initial "8 cupcakes" into "1 cupcake", we divide both given values by 8
- 8/8 = 1
- 32/8 = 4
The ratio 8 cupcakes : $32 then becomes 1 cupcake : 4 dollars
In other words, the unit cost is 4 dollars per cupcake.