Respuesta :

$0.25

Used calculator!

Answer:  $4 per cupcake

============================================================

Explanation:

The "per cupcake" means "for each cupcake" or "for 1 cupcake".

To get that initial "8 cupcakes" into "1 cupcake", we divide both given values by 8

  • 8/8 = 1
  • 32/8 = 4

The ratio 8 cupcakes : $32 then becomes 1 cupcake : 4 dollars

In other words, the unit cost is 4 dollars per cupcake.