One box of crayons costs $3.49, and one box of
markers costs $2.99. A teacher purchased c
boxes of crayons and m boxes of markers for his
class.
What does the expression 3.49c + 2.99m
represent?

Respuesta :

The expression 3.49c + 2.99m represents the total cost of both the marker and crayons.

Calculation of the total cost

One box of crayon = $3.49

One box of markers = $2.99

The number of boxes of crayons bought by the teacher = c

The number of boxes of markers bought by the teacher = m

3.49c and 2.99m represent the amount the teacher spent on both crayons and markers.

Therefore, the addition of 3.49c + 2.99m gives the total cost of both the marker and crayons.

Learn more about cost here:

https://brainly.com/question/25109150

#SPJ1