Respuesta :

Answer: 16 ounce sports drink

Step-by-step explanation:

Calculate cost per ounce for both sizes.

12 ounce sports drink:

$0.99 / 12 ounces = $0.0825 per ounce


16 ounce sports drink:

$1.19 / 16 ounces = $0.074375 per ounce

Therefore, the 16 ounce sports drink is a better but because it is cheaper per ounce.