A group of friends share a large popcorn at the movies. It costs $2.95 to buy it and $0.85 for each
refill. If they spent $8.90, how many times did the group of friends refill their popcorn?

Respuesta :

Answer:

7 times

Step-by-step explanation:

Indenify all the numbers given in the question

2.95

0.85

8.90

Subtract 2.95 from 8.90 (8.90 - 2.95 = 5.95)

Divide 0.85 from 5.95 (5.95 ÷ 0.85 = 7)

The group of friends refilled their popcorn 7 times.