Respuesta :
Answer: $4.95
Step-by-step explanation:
divide 4.40 by 8 to get unit price:
4.40/8 = 0.55
Add 0.55 to 4.40 to get the cost of 9 oranges
0.55 + 4.40 = $4.95
To solve this exercise, we apply the rule of three:
Oranges......................Price
8.................................$4.40
9.......................................x
We solve as follows:
[tex]\boldsymbol{\sf{x=\dfrac{9\times4.40}{8}=\dfrac{39.6 }{8}=4.9 }}[/tex]
Therefore, 9 oranges would cost $4.9.