Respuesta :

Answer: $4.95

Step-by-step explanation:

divide 4.40 by 8 to get unit price:

4.40/8 = 0.55

Add 0.55 to 4.40 to get the cost of 9 oranges

0.55 + 4.40 = $4.95

To solve this exercise, we apply the rule of three:

Oranges......................Price

 8.................................$4.40

 9.......................................x

We solve as follows:

[tex]\boldsymbol{\sf{x=\dfrac{9\times4.40}{8}=\dfrac{39.6 }{8}=4.9 }}[/tex]

Therefore, 9 oranges would cost $4.9.

{ Pisces04 }