baker used 40.5 pounds of all purpouse flour to bake 27 cakes. determine the average amount of flour used for each loaf cake.


Gerard bought 7 DVD's during a super sunday sale. if he payed $125.72 for his purchase, how much did each DVD cost?

Respuesta :

The average amount of flour used for each loaf cake is 1.5 pounds per cake. The cost of each DVD that Genard purchased is $17.96 per DVD.

What is Division?

The division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.

Given that the baker used 4015 pounds of all-purpose flour to bake 27 cakes. Therefore, the average amount of flour used for each loaf cake is,

Average amount of flour used = Total four used / Number of cakes

                                                   = 40.5pounds / 27 cakes

                                                   = 1.5 pounds per cake

Hence, the average amount of flour used for each loaf cake is 1.5 pounds per cake.

Given that Gerard paid $125.72 to buy 7 DVDs. Therefore, the cost of each DVD that Genard purchased is,

Cost of a single DVD = Cost of 7 DVDs/ Number of DVDs

                                   = $125.72 / 7

                                   = $17.96 per DVD

Hence, the cost of each DVD that Genard purchased is $17.96 per DVD.

Learn more about Division here:

https://brainly.com/question/369266

#SPJ1