Respuesta :

Answer:

Store A

Step-by-step explanation:

A) The price per scoop is the slope, or 0.75 dollars, or 75 cents.

B) The slope is y2 - y1 / x2 - x1. Plugging in the values, we get 8-8 / 3-3 = 1. Therefore, the price per scoop is 1 dollar.

C) Two points on the graph are (2,3) and (4,6). Their slope is (6 - 3) / (4 - 2) = 3/2 = 1.5. The price peer scoop is 1.5 dollars.

The cheapest ice cream per scoop is Store A.

hope this helps! <3

Answer:

A

Step-by-step explanation:

For Store A, each scoop of ice cream costs $0.75

For Store B, each scoop of ice cream costs $1

For Store C, each scoop of ice cream costs $1.50

Store A has the least expensive ice cream per scoop, so the answer is Choice A.