Answer:
[tex]2.40x= 40[/tex]
Step-by-step explanation:
Jon's teacher wants to buy giant cookies for the entire class
cookies cost $2.40 each
Let x be the number of cookies bought
Each cookies cost is 2.40
x cookies cost is 2.40x
total amount is $40
So the equation is
[tex]2.40x= 40[/tex]
an equation that shows how many can be bought with $40 is
[tex]2.40x= 40[/tex]