Respuesta :
It costs 19.48, because $16,421.40 / 843 comes out to 19.479, and 19.479 rounds to 19.48. So the answer is B $19.48.
Hope this helps :)
Hope this helps :)
Answer: B) 19.48.
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we simply have to divide the cost of the whole production (16,421.20) by the number of units produced (843).
Mathematically speaking
16,421.40 / 843 =19.4797153
Rounded to the nearest cent:
19.4797153 = 19.48 (since the digit after the hundredth place is higher than 5)
So, the correct answer is option B) 19.48.